Zāļu valsts aģentūra sagatavojusi jaunu infografiku, aicinot izvairīties no zāļu un greipfrūta lietošanas vienlaikus, jo šo pārtikas produktu un zāļu mijiedarbība var kaitēt cilvēka veselībai.
Pārtika spēj ietekmēt daudzus faktorus cilvēka organismā, tādus kā zāļu uzsūkšanās ātrums, metabolisms un nevēlamu reakciju rašanās. Viens no visspecifiskākajiem produktiem, kura mijiedarbība ar zālēm, ne vienmēr ir tik nekaitīga, kā varētu šķist, ir greipfrūts un greipfrūta sula.
Zāles, pat, ja tās ir uz dabisku vielu bāzes, ir jālieto uzmanīgi. Ir jāievēro noteikti principi, paralēli ārsta vai aptiekāra norādījumiem.
acupuncture 906144 960 720 Ko noteikti jāievēro
Nelietojiet biežāk un lielākās devās, ka norādījis ārsts vai aptiekārs. Pārdozēšana palielinu nevēlamu reakciju risku un nepalielina preperāta efektivitāti.
Nelietojiet alkoholiskos dzērienus un/ vai arī citas zāles, kas var izraisīt miegainību.
Līdz brīdim, kamēr neesat uzzinājis preperāta iedarbību un kā jūsu organisms uz to reaģē, nevadiet transporta līdzekli vai nedariet neko, kas prasa īpašu uzmanību. Par šo iespējamo piesardzību un blaknēm lasiet zāļu aprakstā un lietošana spamācībā.
Ja jums ir bijusi vai ir plānota ķirurģiska iejaukšanās, ārstējat zobus, informējat par to ārstu pirms tiek izrakstītas zāles vai aptiekāru, ja iegādājaties bezrecepšu medikamentus.
Medikamenti, kuriem ir ilgstoša iedarbība, būtu jānorij veselā veidā ( ja tās ir tabletes, kapsulas, piemēram ).
Ja zāles izraisa miegainību, tad ieplānojiet zāļu lietošanas grafikā vienu lietošanas reizi tieši pirms gulētiešanas.
Zāles jāglabā istabas temperatūrā, ja vien nav noteikts instrukcijā citādāk vai arī istabas temperatūra pārsniedz pieļaujamo ( piemēram, homeopātiskie sirds pilieni jāuzglabā temperatūra līdz +25, bet karstās vasaras dienās istabas temperatūra pārsniedz instrukcijā norādītos pieļaujamos uzglabāšanas grādus ).
Zāles nedrīkst uzglabāt vannasistabā. Nepakļaut tās mitruma, karstuma vai tiešu saules staru iedarbībai. Nekādā gadījumā nevajag sasaldēt šķidra veida preperātus.
Uzglabājiet zāles drošā un bērniem nepieejamā vietā, kā arī tikai zāļu oriģinālajos iepakojumos.
Noteikti vajadzētu saglabāt zāļu instrukciju līdz zāļu lietošanas beigām.
Regulāri jārevidē zāļu skapītis un jānodod utilizēšanai ( aptiekās ) medikamenti, kuriem beidzies lietošanas termiņš.
Zāles jāuzņem ar ūdeni vai ēdienu, lai novērstu kuņģa kairinājumu. Rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju, jo ir medikamenti, kuri jālieto pirms ēšanas, citi – ēšana slaikā, bet vēl citi – pēc ēšanas.
Ja nokavēts kārtējais zāļu lietošanas laiks, aizmirstā tablete noteikti jāiedzer pēc ārsta norādījumiem, bet, ja tuvojas jau nākamais lietošanas laiks, nekādā gadījumā nedrīkst lietot divkāršu devu. Tad tableti vienkārši jāizlaiž un jādzer nākošā, kārtējā deva.
Zāļu kursa laikā sevi jāsargā no tiešiem saules stariem un to iedarbības ( nevajadzētu sauļoties ), vasara jāizmanto aizsargkrēmi vai apģērbs, lai nerastos papildus komplikācijas. Piemēram, pigmenta pleķi, apdegumi vai alerģiska reakcija ( sīkas pūtītes, piemēram ). Tas attieczs arī uz dabiskas izcelsmes preperātiem ( piemēram, asinszāle ).
Ar ārstu un aptiekāru noteikti ir jāatrunā visas iespējamās blakusparādības, jo īpaši vadoties pēc Jūsu veselības stāvokļa un papildus veselības problēmām.
Pat lietojot dabiskus preperātus, var rasties blakusefekti, ja netiek ievēroti norādījumi vai ārsts nav bijis informēts par simtpomātiku/ dzīvesveidu pirms medikamentu izrakstīšanas.
Noteikti informējat ārstu, ja ir:
Astma
Glaukoma
Alerģija pret noteiktām vielām, zālēm
Pazemināts dzelzs līmenis asinīs
Nieru vai aknu slimības
Grūtniecībai vai arī zīdīšanas periods
Problēmas ar vairogdziedzeri
Krākšana, miega apnoja ( miegā apstājas elpošana )
Sirds aritmijas
Alerģijas, ieskaitot pret laktozi un jodu
Sirds un asinsvadu slimības
Vemšana
Nekad nav izslēgtas blakus parādības, par kurām noteikti nekavējoties jāinformē ārsts:
sausums mutē, degunā, kaklā; elpas trūkums un apgrūtināta elpošana; krampji, halucinācijas; traucēts miegs; pamatīga miegainība; ģībonis; drebuļi un drudzis; iekaisis kakls; neparasta asiņošana vai zilumu veidošanās; neierasts nogurums vai vājums; tahikardija, bradikardija vai aritmija.
Ārstu jāinformē, ja ilgstošā laika periodā ir šādas problēmas:
redzes izmaiņas; apjukums un dezorientācija; realitātes sajūtas zudums; problēmas ar urināciju; murgi; straujš svara zudums; apetītes un svara pieaugums; neparasts satraukums, nervozitāte, uzbudinājums un nemiers; nelaba dūša; izsitumi un dažādas ādas reakcijas ( it īpaši saules gaismā ); nātrene; galvassāpes; reibonis; saules apdegums; nogurums; zvanīšana vai citi trokšņi ausīs; pastiprināta svīšana un izteikta tahikardija ( paātrināta sirds darbība ).
Esiet veseli un atcerieties – arī uztura bagātinātāju/ vitamīnu lietošana neaizstāj veselīgu un sabalansētu uzturu un dzīvesveidu!